ЗАНЗИБАР

„Богаство на Индискиот Океан со мирис на цимет и ванила“… Се верува дека првите жители на оваа земја биле црнците на Банту, и според тоа го добила името, затоа што Занзибар значи „земја на црнците“. Занзибар е сместен на корален остров во Индискиот Океан и дел од источноафриканската држава Танзанија. Оваа земја е најголемиот производител на каранфилче во светот. Бел песок, тиркизно море, палми, незагадена природа, сето ова е доволно за идеален одмор и уживање на овој остров во Индискиот Океан. Главниот град и единствениот град што постои на овој остров е Стоун Таун, овој град е културен центар на Занзибар, карактеристичен со голем број на испреплетени, тесни улици, секогаш преполни пазари, голем број на џамии и големи арапски куќи со раскошни дрвени порти, го создаваат само првиот впечаток на овој град, кој го заштити УНЕСКО како еден од 100 најзначајни во светот.

Пребарајте цени, резервирајте хотели и селектирајте понуди на нашата "online" платформа за продажба.

Општи информации

 
ГЛАВЕН ГРАД: ЗАНЗИБАР
 
ПОВРШИНА: 945.087 km2
 
ПОВИКУВАЧКИ КОД: +255
 
ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК: СВАХИЛИ
 
ВАЛУТА: ТАНЗАНИЈА ШИЛИНГ
 
ВРЕМЕНСКА ЗОНА: UTC+03:00

Галерија

ЗНАМЕНИТОСТИ И ИЗЛЕТИ

Клима

ZANZIBAR WEATHER

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАНЗИБАР

Занзибар е полуавтономна област и остров во Индиски Океан, покрај источниот брег на Африка, кој е составен дел на Танзанија. Најголемиот град на островот е истоимениот Занзибар. Островот е административно поделен на три региони - северен, јужен и западен. Во состав на областа се и островот Пемба и низа помали од него. Изграден е претежно од корални гребени, а географската ширина, малата надморска височина од 125 метри и монсунските дождови ја одредуваат климата. Овде просечната температура во јануари е 28, а во јули 23 Целзиусови степени.

Доста хетерогеното население во поголем дел го сочинуваат Арапи и Банту Црнци, а тука живеат и голем број Индуси. Овој остров е познат по своите зачини и по тиркизното море, кое во комбинација со белиот песок нѐ поттикнува да се чувствуваме како да сме залутале во своите најубави соништа. Откако ќе го посетите природното живеалиште на делфините и ќе ги видите локалните села, со куќи од камен и кал, плантажите со зачини и ќе го запознаете подводниот свет, каде што можат да се сретнат баракуди, туни, сипи, јастози и повеќе стотици видови разни други риби, слеаноста со природата сигурно ќе ви остави најголем впечаток.

И самото негово име е полно со егзотика, бидејќи според милиони туристи што биле тука, Занзибар е остров од бајките. 
Сепак, Занзибар има мрачно минато за кое многумина не знаат. Тоа е врзано за робовите, од кои повеќето завршиле во Велика Британија и во Америка. Во градот сѐ уште постојат старите фарми за робови. За туристите Занзибар е евтино место со прекрасни плажи, кои го прават рај на Земјата. 

Ако сакате да јадете јастог, имајте предвид дека тука е најевтин. За атракциите што треба да ги видите, освен плажите и врвните ресторани, ви ги препорачуваме остатокот на палатата Марухуби, старото градско пристаниште, малиот остров Пемба и џамијата „Кизимкази“.

Занзибар денес е место што важи за една од најромантичните дестинации за незаборавен меден месец. Овде можете да пронајдете прекрасни хотели на самата плажа и удобни приватни куќи, кои ќе ве остават без здив со својата убавина.
 

Екскурзии кои ви препорачуваме да ги посетите во Занзибар

Ресторан The Rock

БСветски познатиот Ресторанот Рок, кој се наоѓа на Михамви Пингве и во исто време најпознатиот ресторан во Занзибар. Од стара риболовна карпа, и од 2010 година е неизбежно место за сите посетители на Занзибар. Може да уживаме во локалната кујна, морска храна и секако, локално вино, кое се служи овде. Попладне уживање во пливање и пиејќи добро познати коктели со звуците на африканската музика, и со нетрпение очекувајќи го зајдисонцето, кое е особено убаво на брегот на Занзибар.

Stonetown и Prison Island (затворскиот остров)

Екскурзија каде ќе ја почувствувате и дишете историјата и јадрото на Занзибар. Утрото заминување во посета на Старата тврдина, исто така наречена Португалска тврдина. Изминативе неколку години служел како место за разни културни настани, од кои најважен е ЗИФФ (Меѓународен филмски фестивал Занзибар). Веднаш до тврдината е Домот на чудата, еден од главните симболи на Занзибар, поранешниот церемонијален дворец на третиот султан на Занзибар, султанот Барагаш, кој бил првиот во Источна Африка кој има електрична енергија, водовод и електричен лифт. Исто така, ќе имате можност да ја видиме палатата на последниот султан на Занзибар, персиската хамама, англиканска црква, изградена на местото на последниот пазар на робови во светот. Потоа посета и пазарот во Дарајани, за да видите од прва рака како функционира совршено африканскиот хаос. Разгледот продолжува со посета - куќата на фронтменот на групата кралица, Фреди Меркјури, која денес е хотел. Прошетка низ тесните улици полни со насмеани мали деца и ќе се восхитувате на раскошната разновидност на познатите порти на Занзибар, кои отсекогаш биле статусен симбол на сопствениците на домови. По заводливиот Стоун Таун, качување на брод кон и посета на островот Присон. Овој магичен остров, по официјалното укинување на ропството во 1873 година, некое време бил место на нелегалната трговија со робови (доказ за тоа е комплексот ево форма на ланец). Британците го реконструирале целиот остров со намера да го направат затвор, но никогаш не служел за таа цел. Денес, Затворскиот остров е резерва за копнените желки на Алдабра, испратени до Занзибар од британскиот гувернер на Сејшели како подарок во 1919 година. Тогаш имало 4, а денес на островот има над стотина. Сите тие се крајно расположени за дружење со посетителите. Откако ќе се дружете со желките, обиколка на урнатините на затворот и ќе уживаме во егзотичната природа на овој магичен остров, по што попладнето враќаме во Стоун Таун.

Фарма за зачини, шума Јозани, Паје

Занзибар е познат и ширум светот како остров на зачините. Кога го колонирале овој остров, Арапите, познати трговци и морепловци, донеле разни зачини од многу делови на светот. Климата на Занзибар се покажала како добра за огромен број од нив и денес на овој магичен остров има неколку фарми за зачини. Willе е најголемата фарма во Занзибар. Екскурзија ја започнува во утринските часови. Во оваа фарма ќе видите како расте и како изгледа морско оревче, како се одгледуваат и користат цимет, ванила, ѓумбир, куркума и многу други зачини.. После фармата на зачини, по кратко возење, се пристигнува до шума Јозани, која е дел од националниот парк Јозани, единствениот национален парк во Занзибар, формиран во 2004 година, како начин за зачувување на загрозените видови на овој необичен остров. Прошетка низ тропската шума, уживајќи во парадоксалниот микс на мирот и дивината што ни ги нуди. Може да се запознаат сивите мајмуни Сикис, и ќе дознаете за многуте интересни растенија и начините на кои ги користат Занзибаријците. Во вториот дел од шумата, ќе се восхитите од семејствата на црвениот мајмун Колобус, загрозен вид што живее само на Занзибар и чиј број е помал од 5.000. Потоа, прошетка низ шума од дрвја од мангрови, посебна форма на вегетација која расте во солена вода, која е неизмерно важна за Занзибар и ја заштитува од штетните ефекти на брановите, ерозијата и ветерот. Патувањето завршува со посета на Пајеу, неверојатно шармантно одморалиште, кое се смета за туристички центар на источниот брег на Занзибар, кој, иако не толку развиен како северот. Првото нешто што ќе го забележиме е изобилството сурфери. Ако имаме среќа и дојдеме на слаб плима, ќе видиме како изгледа брегот кога водата се повлекува скоро километар оддалечена од брегот. Враќаме во доцните попладневни часови.

Blue safari

Зборот „сафари“ на свахили значи патување, а во остатокот од светот е збор што го симболизира патувањето за цел живот.Пловењето е со традиционалните чамци со наречени дахо кои Занзибарци пловат стотици години и уживаат во блескавата тиркизна вода, тропското сонце, егзотичното овошје и волшебните брегови на островите на архипелагот Занзибар. Авантура започнува од Стоун Таун и се патува кон полуостровот Фумба. По кратко возење со брод, стигнуваме до пристаниште, се качувате на бродот и заминувате. Пристигнување на песочен насип, кој, во голема плима, станува пуст остров, опкружен од сите страни со вода, идеален за сончање и пливање во волшебната сина вода. По уживањето, се продолжува кон на најголемиот остров - Квале, кој е дом на едно од најнеобичните и најстарите дрвја на бабаба во Занзибар. На островот Квале, имате можност да уживате во локалниот ручек кој се состои од различни морски плодови, ориз и помфрит. По ручекот, можност за прошетка на двете лагуни. Првата е на другата страна на островот Квале, а вториот е оддалечен дваесетина минути од островот Квала. Тоа е отворена лагуна со мала плажа, која е претежно напуштена и како рај.

САФАРИ

За сите оние кои би сакале да ја доживеат вистинската Танзанија и да одат на сафари, што ја прави оваа земја позната во целиот свет. Ако сте подготвени за авантура, ќе замените три дена на плажа со уникатно и уникатно искуство за одење на африканско сафари. Микуми е четвртиот најголем национален парк во Танзанија. Оддалечен е на 300 км од Дар ес Салаам, најголемиот пристанишен град на Танзанија. Микуми е природно живеалиште за жирафите, зебрите, слоновите, гномите, леопардите, хипоповите, хиените, крокодилите и лавовите. Уникатното искуство на ова сафари ни покажува како изгледа хармонијата на африканскиот див свет, што нè учи на кругот на животот и смртта и како тече нераскинливо во природата.

КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ

  • Температурата на водата во Индискиот Океан е околу 27°C во текот на целата година.. Погодно време за посета на Занзибар е во текот на целата година со исклучок на периодот помеѓу март и мај кога е дождовна сезона.
  • Религија: 30-40% христијани, 30-40% муслимани, останатите припаѓаат на традиционалните религии.
  • Население: 36.481.000,  99% се со африканско потекло од над 130 племиња.
  • Вода: Не е препорачливо да пиете вода од чешма или ледени пијалоци.
  • Вакцина - не е потребна
  • Совети: Занзибар е муслиманска земја, треба да се почитуваат нивните обичаи. Не собирајте школки за време на нуркањето, бидејќи тоа ќе ги уништи коралните гребени.

Важни информации

Визен режим: За Македонски државјани потребна е виза. Истата се добива на аеродромот и чини 50 долари. За добивање на виза потребно е да пополните формулар кој се превзема на аеродромот и треба да приложите фотографија со димензии 3,5 X 4,5 на бела позадина.
COVID-19 За влез во Занзибар, потребно е да се приложи негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа.
Важност на пасошПри влез во Занзибар, важноста на пасошот потребно е да биде минимум 6 месеци од датумот на пристигнување.
Пребарајте цени, резервирајте хотели и селектирајте понуди на нашата "online" платформа за продажба.

Од нашиот блог