VILLA TAVERNA - Неи Пори

Апартманите и студијата ТАВЕРНА се лоцирани до плажата во Неи Пори, најголемиот дел од собите се со поглед кон морето. Собите се со стандард категорија “С“, со помала квадратура, пристојно  уредени и располагаат со 2 до 3 кревети или помошен кревет, балкон, тоалет со туш, мини кујна во собата или во посебна просторија.Во приземјето, објектот располага со ресторан во кој на гостите им се нуди појадок и вечера по одредено мени. Во апартманите со две или три соби можат да се сместат 5 до 7 лица и истите имаат поглед кон градината.

ЦЕНОВНИК | ПАКЕТ АРАНЖМАН - 7 ПОЛУПАНСИОНИ СО ПРЕВОЗ

 
  • Цените се дадени по лице во студио/апартман (за мин. 2 лица или 4 возрасни лица во APT2B 2/2) за 7 ноќевања со појадок и вечера (со вклучен превоз).
  • Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1EUR=62MKD)

ЦЕНОВНИК | НАЕМ - 7 ПОЛУПАНСИОНИ СО СОПСТВЕН ПРЕВОЗ

 
  • Цените се дадени по лице во студио/апартман (за мин. 2 лица или 4 возрасни лица во APT2B 2/2) за 7 ноќевања со појадок и вечера (без превоз).
  • Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1EUR=62MKD)

Опис на сместувачки капацитети

Прв кат:  
- Апартман. бр.7, тип  2B 2/2+ exb (три единечни кревети со ширина по 90 cm и еден брачен кревет со ширина од 120 cm)
- Апартман. бр.8, тип 3B 3/2+1 (седум единечни кревети со ширина по 90 cm и еден брачен кревет со ширина од 110 cm)
- Студио. бр.1, тип APT1/2+1+exb (еден брачен кревет со ширина 120 cm и еден единечен кревет од 90 cm и дополнителен кревет за дете со ширина 75 cm)
- Студио бр.2, тип 1/2+2  (еден брачен кревет со ширина од 120 cm и два единечени кревети со ширина по 90 cm) 
- Срудио бр.3, тип 1/2+2 (еден брачен кревет со ширина од 120 cm и два единечени кревети со ширина по 90 cm)
- Студио бр.4, тип 1/2 (еден брачен кревет со ширина 110 cm и еден единечен кревет со ширина по 90 cm)
- Студио бр.5, тип 1/2 (еден брачен кревет со ширина 120 cm и еден единечен кревет со ширина по 90 cm)
 
Втор кат:  
- Студио. бр.6, тип 1/2+1 eco (три единечни кревети со ширина по 90 cm)

Сите студија се со поглед кон море и се опремени  со кујна со мини фрижидер сo комора, решо со две рингли, висеки елементи над кујна и елементи под лабаво и се опремени со LCD TV, клима и маса и столчиња, (соодветен број на кревети).  Прозорите имаат завеса и ролетна. Тоалетот е со туш када.    
Студијата бр.2 и 3 во тоалетот тушот е директно на плочки.
Апартманите се со поглед кон градина или околни објекти. Опремени со одвоена кујна со висечки елементи над и под лабаво. 

 


ИНФОРМАЦИИ, ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ  
- За употреба на клима уред (ac+) се доплатува во објектот (5 €/на ден, каде што е достапен).
- Доплата за туристичка такса 0,5 € по соба на ден (се плаќа во објектот).
- Полупансионските оброци (појадок и вечера) во ресторан се сервираат по неделно мени.
** Во студио/апартман дозволено е сместување на лица согласно предвидениот капацитет (број на кревети), преку дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 години во кревет со родител, со одобрение од сопственикот на објектот.
- Задолжително е патничко осигурување (можност за уплата во агенцијата на осигурување за 8 дена од 250 ден по лице).


АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ
 Цена на повратен автобуски превоз: 45 EUR (30 EUR за дете 02 до 12 год.) 

Автобуски превоз, места и сатница на поаѓање:
- Скопје, во  04:00 ч.  (
паркинг на спортскиот центар "Борис Трајковски")
- Велес, во  04:30 ч.  (бензиска пумпа, мотел Македонија)
- Неготино, во  05:00 ч.  (бензиска пумпа "Макпетрол")
- Смоквица, во  05:30 ч.  (бензиска пумпа "BWO петрол")
- Гевгелија, во  06:00 ч.  (бензиска пумпа, граничен премин)

Поаѓање од Грција: 
- Истиот ден попладне.

- Превозот со автобус се извршува до туристичката дестинација, до соодветно место за запирање на автобусот според локалните сообраќајни услови. 
- Секој патник има право на превоз на 1 парче багаж до 20 кг и 1 парче рачен багаж.
- Организаторот не гарантира превоз до самиот објект на сместување. 
- Патниците самостојно го пренесуваат својот багаж од местото на запирање до објектот на сместување.

ВАЖНИ НАПОМЕНИ
* Собите се доделуваат на рецепција (во објектот) доколку не е поинаку наведено во потврдата на резервацијата или ваучерот, а сместувањето на првиот ден и одјавувањето на последниот ден ќе се вршат според куќниот ред на секој хотел/објект и според тековните расположиви средства (генерално сместувањето се врши по 14:00 часот, а одјавувањето на просторијата до 09:00 часот);
* Бројот на лица кои се сместуваат во собите треба да е соодветен на лицата наведени во ваучерот кој го издава организаторот на патување. Сопственикот нема да дозволи сместување на ненајавени лица.
* Организаторот не одговара за квалитетот на интернет конекцијата во местото и објектот на престој. Препорачуваме користење на интернет пакет во роаминг од вашиот оператор. 
* Типот на соба се одредува при резарвација. Внимание! Двокреветниот кревет (брачен) во некои хотели/објекти се состои од споени два единечни кревети. Третиот кревет се разликува во зависност од опремата на секој хотел/објект, и може да биде: единечен кревет, кревет на преклопување или софа.
* Сите сместувачки единици, како и превозните средства се категоризирани од надлежните институции во земјата на дестинацијата, според интерните процедури и локалните регулативи, кои се разликуваат од една до друга земја, и не се споредуваат;
* Собите се чистат првиот ден при влез во објектот, гостите самостојно одржуваат хигиена за време на престојот. Последниот ден, гостите ги оставаат чисти садовите и го изнесуваат сметот од собите. 
* Промена на чаршафи се врши првиот ден при влез во објектот, и евентуално по барање од гостинот доколку има потреба. Крпи или пешкири не се вклучени во услугата.
* Изборот на ТВ канали, опременоста на собите, кујните и тоалетите се разликува од објект до објект, при тоа се применуваат локалните стандарди за оптимална опременост на објекти за сместување..
* Точноста на имињата и личните податоци на патниците се одговорност на патникот кој треба да ги провери во моментот на резервација и по потврдата на услугите. 
* Секоја промена на резервација се наплатува 10 € .

ВНИМАНИЕ! Лицата со попреченост мора да го најават степенот на попреченост, со сите потребни детали, од моментот на регистрација и потврда на резервацијата. 
Оранизаторот не претпоставува и не може да гарантира никакви специјални услуги што не можат да бидат понудени од трети лица, доколку тие не биле наведени 
во резервациите и во договорот за услуги.

Цени и услови на плаќање
* Цените се објавени во Ценовник бр.2, апартманско и хотелско сместување во Грција, со важност до 30.09.2023 година, или до објава на нов ценовкик.
* При промена на цените (зголемување на цените со објавување на нов ценовник) нема да се менува цената на веќе договорените услуги.
* Во случај на објавување на т.н. Last Minute специјални понуди пред отпочнувањето на аранжманот (поради отказ од клиент, намалена цена од сопственикот за одреден термин, недоволна продажба и сл.) нема да се менува цената на веќе договорените услуги.

Во случај на резервации со превоз (со автобуски превоз, чартер или лет на редовни авиолинии) или за индивидуален престој, уплатата ќе се изврши на следниов начин:
1. За резервации со рана резервација (рани попусти - EB):
- 50% од вредноста на услугата се уплатува при резервација, до истекот на периодот на ЕВ, според понудата;
- 50% од вкупната вредност на услугите ќе се плати 21 ден пред датумот на поаѓање;

* Уплатениот износ од 50%, не се враќа доколку патникот се откаже од патувањето.
2. За резервации по Општа понуда - со редовни цени (освен EB и LM)
- 30% од вредноста на пакетот се плаќа при резервација на услугата,
- 30% од вредноста на пакетот ќе се плати до 30 дена пред датумот на поаѓање,
- 40% од вкупната вредност на услугите ќе се плати до 21 ден пред датумот на поаѓање;
3. Во случај на резервација во последен момент-last minute (LM), нивната потврда ќе се изврши само врз основа на целосна уплата на услугите.

Отказни трошоци во случај на отказ на услугите 
Патникот може во секој момент да се откаже од патувањето/услугите и тоа треба да го направи во писмена форма. Датумот на писмениот отказ претставува основа за пресметка и наплата на отказните трошоци (во однос на основната цена на аранжманот). 
* При отказ на аранжманот уплатен по редовни цени, важат условите за отказ објавени во описот на аранжманот или во Општите услови на патување. Препорачуваме “Осигурување од ризик - отказ на аранжман“!
Отказните трошоци што се наплатуваат во случај патникот да се откаже од резервираната услугата / индивидуален престој се следниве:
- за отказ  до 30 дена пред патувањето 30%
- за отказ од 29 до 15 дена пред патувањето 50%
- за отказ од 14 до 10 дена пред патувањето 80%
- за отказ од 09 до 06 дена пред патувањето 90%
- за отказ од 05 до 0 дена пред патувањето или во текот на патувањето 100%.
За износот на отказните трошоци, постои можност организаторот на патување да му издаде ваучер на патникот за користење на одредени услуги во одреден период, доколку давателите на услуги (хотелот, превозникот и др.) го прифатат тоа.

За отказ на резервации уплатени по специјални понуди (SPO), рана резервација (EB) или резервации во последен момент-last minute (LM), не се враќа уплатениот аванс потребен за резервација на услугите според описот и условите на програмата.