СИДЕ

Сиде е еден од најпознатите антички градови во Турција, сместен на мал полуостров во Средоземното море, на околу 75 киломтери оддалеченост од аеродромот во Анталија. Преубавата обала на Сиде и нејзините плажи го прават едно од омилените турски туристички места за летување.
Плажите во Сиде е песочни и се наоѓаат блиску до градот, познати се како источна и западна плажа. Источната плажа е омилена помеѓу љубителите на плитко море.
Сиде е приморски град кој се карактеризира по комбинација од древно и модерно време, што можете да забележите кога ќе се прошетате по главната улица, на која се наожаат продавници, ресторани и таверни во кои можете да пробате традиционални турски специјалитети, како и барови и дискотеки.
Во текот на вашиот одмор можете да го посетите и сочуваниот римски аквадукт кој некогаш користел за доток на вода од оддалечените брда или да се освежите во реката Манавгат под еден од најпознатите турски водопади...