САРАНДА

Саранда е одморалиште на албанската ривиера, во јужна Албанија. Сместен покрај Јонското море и ридови со маслинови градини, градот се наоѓа во залив во форма на потковица, со плажи и шеталиште. Во центарот се наоѓаат археолошките остатоци од синагогата од 5 век, подоцна ранохристијанска базилика. Сè уште се видливи сложени подни мозаици. Замокот Лекурести од 16 век е на еден рид над градот. Саранда е медитеранска дестинација, со пет месеци топло време и избор на плажи слични на соништата распослани по нејзиниот брег. Типична сцена околу Саранда е залив со камчиња, тиркизни води, варовнички ридови и пејсажи полни со маслинови дрвја.
Саранда е место кое нуди многубројни плажи каде што повеќето од нив се наоѓаат во центарот на градот, кои што се совршени за пливање, сончање и уживање во самите глетки со кои располага самото место.
Во Саранда исто така има и шеталиште кое што е одлично за прошетка или трчање, и постојат многубројни ресторани и кафулиња на самото шеталиште каде што може да се застане во секое време на некој пијалок, ужинка или на ручек.
Саранда е еден од најпопуларните туристички градови во Албанската ривиера, кој што кај народот е познат и како совршено бегство за одмор и релаксирање.
Градчето е мало и може да се шета пеш, ако планирате да посетите некои места близу градот може да изнајмите 'Rent a car' или да одите со автобус.
Во однос на сместувањето Саранда нуди многубројни хотели, куќи и апартмани кои претежно се наоѓаат во центарот на градот.
Доколку сакате прекрасен одмор и удобно летување, Саранда е идеалното место за вас.