Хотел РАДАН *** Пролом Бања

Пролом Бања се наоѓа на југот на Србија, на пошумените падини на планината Радан (600 m надморска височина). Недопрена природата и пријатната клима поволно делуваат на човечкото тело и го зајакнуваат имунитетот.
Сите медицински и велнес програми оваа бања се базираат на лековитите својства на Пролом вода, која спаѓа во ретка група на води со високи балнеолошки вредности, што овозможува третман многу
широк спектар на индикации:
1. Болести на бубрезите и уринарниот тракт: хронични инфекции на бубрезите и уринарниот тракт, камења и песок во бубрезите и уринарниот тракт, состојби по хируршки инфекции на бубрежниот и уринарниот систем, бенигно зголемување на простатата.
2. Болести на органите за варење: хиперациден гастритис, гастрични и дуоденални улкуси, катара дебелото црево, хроничен запек, воспаление на жолчното кесе и жолчните канали, жолчни камења, состојба после
оперативни процедури на органите за варење.
3. Кожни болести: псоријаза и други нарушувања на кератинизацијата, воспалителни дерматози - егзема, микози итн.
4. Ревматизам: воспалителен ревматизам во фаза на мирување, дегенеративен ревматизам (артроза, спондилоза, спондилартроза), зглобен и екстраартикуларен ревматизам (фиброзитис, миозитис, тендинитис,
паникулитис).
24-часовен медицински надзор - лекарски прегледи и терапии може да се вршат за време на викендите и одмор, со цел што поефикасно да го искористиме престојот во нашата бања. Хотелот е организиран и во текот на ноќта има дежурен лекар.
Спа терапии: пиење лековита пролом вода, хидротерапија (бањи во лековита вода, подводни масажа, локални бањи, бисерна бања, базен), лечење со пролом кал, електротерапија
(ултразвук, solux светилка, DD-струи, галванизација, електрофореза, пречки струи, TENS) магнетотерапија, ласерска терапија, кинезитерапија, масажа на раце.
Дијагноза: Лабораториски, Ултразвучни прегледи, Остеодензитометрија.
Велнес центар: парна бања, солени соби, 5 сауни (финска, инфрацрвена, био), џакузи базен со термални вода, џакузи со солена вода, тепидариум, масажи, надворешен / внатрешен базен со лековита Пролом вода

Основниот BO ден вклучува:
• Лекарски прегледи од дежурни лекари за време на престојот;
• Балнеотерапија: пиење на лековитата вода Пролом од извор, терапија со хидрокинеза (групни вежби во базен со лековита вода),
• Здравствена контрола на лекарите: 24-часовна медицинска услуга во хотелот, изработка на отпусна листа;
• Секојдневна употреба на внатрешен базен (16x9m) со лековита вода, температура 30°C;
• Секојдневна употреба на надворешни базени со лековита вода (при временски услови дозволи);
• Секојдневно користење на фитнес сала и спортски терени (две асфалтни терени за мали спортови: ракомет, одбојка, кошарка); користење на сала за забава: пинг понг, билијард, пикадо, друштвени игри;
• Сместување во двокреветни Стандардни соби во хотел Радан: ТВ, WiFi интернет, лековита Пролом вода спроведено во сите простории, бањарки, фен за коса;
Полн пансион: сите три оброци по принцип на шведска маса;
• Програма за анимација со бањски рекреативец: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки;
• Туристичка такса и осигурување.
ПОПУСТИ ЗА ДЕЦА:
  • Деца до 7 години се сместуваат бесплатно (во придружба на двајца возрасни)
  • Деца од 7 до 12 години плаќаат 50% од наведената цена (во придружба на двајца возрасни)
  • За две или повеќе деца сместување во фамилијарна соба или апартман со доплата 15 € по лице од ден

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
• Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.
• Престој во комфорни соби: 5 € по лице на ден.
• Престој во апартман: 13 € по лице на ден