ЛУКОВСКА БАЊА

Луковска Бања се наоѓа на југот на Србија, на источните падини на планината Копаоник. Иако се наоѓа на надморска височина од 681 метри, што ја прави највисоката бања во Србија, опкружена е планини и височини високи над 1000 метри, што овозможува блага умерена клима. Луковска Бања е позната по изобилството на извори на минерална вода, недопрената природа и шумските падини на планината Копаоник и кристално чист воздух. Според бројот на извори минерални води, со различен состав и температура и нивниот принос (над 100 l/s), Луковска бања е една од најбогатите бањи во Србија.
Локација: Хотел Јелак 3* е лоциран во срцето на Луковска Бања. 
Хотелски капацитети: рецепција, лоби бар, лифт, wi-fi (бесплатно во сите хотели), ресторан за пансион. Паркинг - бесплатен и затворен објект.
Базени: Затворен терапевтско-рекреативен базен со температура на термална вода 33-35⁰C. Во овој базен има две дневни рутини под надзор на физиотерапевт (хидро-кинеска терапија).
Отворена подлога со температура на термалната вода 33-35⁰C, со млазници и џакузи. Спа и велнес: сауна, солена соба, парна бања, џакузи, тепидариум.
Хотелот располага со 84 соби, сите се опремни со креветите се француски или единечни, сопствено купатило, кабловска телевизија, wifi, телефон и тераса.

ЦЕНОВНИК ЗА 2023 - ХОТЕЛ КОПАОНИК И ХОТЕЛ ЈЕЛАК

Престој во период:Јануари-МартАприлМај_ЈуниЈули-АвгустСептемвриОктомври
ВО ден
основен
47 €49 €51 €52 €53 €52 €51 €
ВО ден
екстра
62 €64 €65 €67 €68 €66 €65 €
  • Цените се по лице на ден, на база FB (појадок, ручек и вечера) во двокреветни стандардни соби.
  • Минимум престој е 2 ноќевања.

Основниот BO ден вклучува:
• Сместување во двокреветни стандардни соби (ТВ, минибар, бањарки, фен),
• Лекарски прегледи од дежурни лекари;
• Балнеотерапија: капење во лековита вода (внатрешни џакузи базени, надворешни базени, „вирли“) во Горња Бања - места на природно извирање на термална вода), хидрокинеза терапија (групни вежби во базен со лековита вода);
• Секојдневна употреба на Велнес центарот: финска сауна, био сауна, парна бања, солена соба, тепидариум;
• Секојдневно користење на спортски терени (асфалтен терен за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);
• Програма за анимација со рекреативен терапевт: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки низ областа;
• Оброци на база полупаснион (појадок и вечера) или полн пансион: појадок - избор од 10 јадења, ручек и вечера по принцип анкети (3 оброци од дневното мени + диета), по препорака на докторот се воведува посебен
диета (за дијабетичари, за пациенти со висок крвен притисок, диета без глутен);
• WiFi интернет;
• Локални даноци.
Дополнителен BO ден значи:
основен БО ден + четири терапии дневно (спроведени дневно, и викенди и празници):
• Хидромасажа во лековита вода (бисерна бања);
• Примена на лековита кал (до 2 апликации);
• Електротерапија (дијадинамика, интерферентни струи, TENS, ултразвук, solux ламба, мускули
стимулатор, Bioptron ламба);
• Рачна масажа - сегментална.
ПОПУСТИ ДОПЛАТИ ЗА ХОТЕЛИ КОПАОНИК И ЈЕЛА:
• Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.
• Доплата за Комфорт:5 € по лице на ден.
• Доплата за  Апартман: 13 € по лице на ден.
Услови за деца:
o Деца до 5 год. - БЕСПЛАТНО,
o Деца од  5-10 год. 50% попуст од наведените цени,
o Деца над 10 и повеќе год. плаќаат цена како за возрасен.