ПЕФКОХОРИ

Пефкохори е место со долга, тесна плажа со песочна камчиња.. Местото го добива името по боровата шума што ја опкружува (пефко - борово дрво; хорио - село). Пожарот во 2006 година уништи најголем дел од шумите и сè уште има остатоци од куќи уништени од пожар. Тесните улици го поврзуваат старото село со новиот Пефкохори. Местото е украсено со прекрасна црква, долга тесна песочна плажа, шеталиште покрај морето со палми, голем број таверни, пицерии, барови ... Во и околу местото има многу голем број хотели, станови и студија за изнајмување на туристи. Во северниот дел на Пефкохори, има неколку познати дискотеки за сите љубители на ноќен живот.

VILLA ELEKTRA
Вилата се наоѓа покрај црквата, во непосредна
близина на центарот, во мирниот дел на Пефкохори, оддалечена на околу 350 м. од плажа. 
Вилата располага со двокреветни и трокреветни студија опремени со кујна, два или три кревети или француски кревет, тоалет, тераса, ТВ, Wi-FI, клима...

МЕСТА ВО БЛИЗИНА НА ПЕФКОХОРИ

Златна плажа – Паљури
Кога одите од Пефкохори кон југот на полуостровот, патот ве води кон една од најубавите плажи, т.н. "Златна плажа". Златната плажа е организирана плажа со убави камчиња, песок и многу чисто море и е особено популарна кај семејствата со деца. На истиот дел од брегот е плажата Ксенија или Крусо како што туристите сè уште ја нарекуваат.
Морето овде е исклучително транспарентно. Внатрешноста на плажата е полна со борови дрвја, благодарение на кои има природни сенки. Исто така, постои можност да се вклучите во разни спортски активности како и спортови на вода. Оваа плажа е многу посетена, па затоа понекогаш е и преполна.
Доколку сакате да земете лежалки во некој од баровите, подобро е да ја посетите во утринските часови.